تبلیغات
بهداشت حرفه ای و ایمنی صنعتی کردستان - جلوگیری از ناراحتی های عضلانی و اسکلتی در كار با كامپیوتر

جلوگیری از ناراحتی های عضلانی و اسکلتی در كار با كامپیوتر

نویسنده :علی رحمانی
تاریخ:سه شنبه 22 اردیبهشت 1394-08:46 ق.ظ

جلوگیری از ناراحتی­های عضلانی و اسکلتی در كار با كامپیوتر

كاربرد كامپیوتر در زندگی بشر بسیار زیاد است و تعداد زیادی از افراد ساعت­های متمادی با كامپیوتر كار می كنند. شرایط نامناسب در محیط كاری و عدم توجه به موارد ارگونومیکی و بهداشتی هنگام كار با كامپیوتر ممكن است در بلند مدت سبب بروز بیماری­ها و ناهنجاری­ها شود.
عوارض كار طولانی مدت با كامپیوتر شامل ضایعات چشم، سردرد، كمر درد و فشار در نواحی مچ دست، شانه و گردن و دردهای گردن و شانه است كه با خستگی شدید عضلات این ناحیه همراه است، دردهای مفصل آرنج، مچ، انگشتان و نهایتا دردهای پشت و كمر می­باشد. فراموش نکنید زمانی كه در هنگام كار با كامپیوتر بدن بیش از حد به جلو خم شده باشد، شانه و عضلات گردن قادر به نگهداشتن وزن سر نیست و به یاد داشته باشید كه بیشتر دردهای ناحیه گردن و پشت كه هنگام كار با كامپیوتر عارض می­شوند به دلیل قرارگیری نادرست بدن روی صندلی و پشت میز است.
جهت جلوگیری از درگیری عضلانی و اسکلتی موارد زیر را رعایت کنید: 
۱- میز و صندلی خود را به شکل استاندارد انتخاب کنید.
۲- از میز، صندلی، مانیتور، صفحه كلید و موس به شکل صحیح استفاده کنید .
۳- انجام حركات نرمشی ساده به صورت تمرین روزانه را فراموش نکنید.
طریقه صحیح استفاده از میز، صندلی، مانیتور، صفحه كلید و موس
بهترین حالت نشستن پشت میز این است که کمی بدن را به عقب متمایل کنیم، به طوری که زاویه بین ران‌ها و تنه حدود 120 درجه شود. این گونه نشستن می‌ تواند باعث کاهش کمر درد شود. به گفته ی محققان ۳۲ درصد مردم بیش از ۱۰ ساعت را در روز، به صورت نشسته سپری می ‌‌کنند و نیمی از آنان حتی برای صرف ناهار نیز میز خود را ترک نمی‌ کنند و دو سوم مردم زمانی که از کار به منزل باز می ‌گردند، باز هم می ‌نشینند. علاوه بر این، بررسی‌ها نشان داده است که یک سوم افراد به همین علت، یعنی بد نشستن­های طولانی، از کمر درد رنج می برند. از آنجا که نشستن بطور نامناسب می تواند با ایجاد فشار بر ستون فقرات و رباط‌ های مربوطه، انسان را دچار درد مزمن و بدشکلی کند، لازم است اصول درست نشستن را بدانیم تا دچار این مشکلات نشویم.
بیشتر ما در طول ساعات کاری، پشت میز و روی صندلی­هایی نشسته­ایم که نه به وضعیت قرار گرفتن آنها توجه داریم و نه به نحوه نشستن خودمان روی آنها، اما وقتی که کارمان تمام می شود، از دردی که در کمر و گردنمان حس می کنیم، می‌فهمیم که باید نشستن خود را اصلاح کنیم. وقتی که زاویه نشستن ما در حالت قائم باشد، انحنای طبیعی ستون فقراتمان کمتر شده و باعث می‌ شود به صفحه های ژله­ای بین مهره ها، فشار بیشتری وارد شود. در ضمن ثابت نشستن طولانی با فشار پی در پی، باعث خوردگی و ساییدگی مهره­ها و نرسیدن خون کافی به دیسک و سخت شدن و کاهش قابلیت انعطاف آن می شود. همه این عوامل دست به دست هم داده و ما را دچار کمردرد می کنند. بدانید، متخصصان برای اصلاح وضعیت نشستن تهیه و تنظیم چهار وسیله را پیشنهاد کرده اند:
1- تهیه صندلی مناسب و تنظیم آن:
تا جایی که می توانید باسن خود را به تکیه گاه صندلی نزدیک کنید. ارتفاع نشیمنگاه صندلی را طوری تنظیم کنید که پایتان صاف روی زمین قرار گیرد، پشتی صندلی باید با نشیمنگاه زاویه ۱۲۰ درجه بسازد. در این زاویه کمترین فشار بر ستون مهره­ها وارد می شود و انحناهای آن در وضع طبیعی خود قرار می­‌گیرند. اگر لازم است از کوسن های کوچک استفاده کنید تا پایین و بالای کمرتان هم تکیه­گاه داشته باشد. این کار باعث می­شود انحنای طبیعی ستون فقرات حفظ شود و فشار کمتری به کمر وارد شود. دسته­های صندلی هم باید طوری تنظیم شود که وقتی دست­ها را روی آن قرار می دهید، شانه­هایتان شل و آزاد باشند.
صندلی مورد استفاده در محیط كار با كامپیوتر باید از خصوصیات زیر برخوردار باشد:
1-   ارتفاع صندلی باید قابل تنظیم باشد و هنگام نشستن فرد بر روی آن به صورتی تنظیم شود كه كف پاهای فرد بر روی زمین قرار گیرد و زانو با زاویه 90 درجه خم شده باشد. 
۲-  سطح نشیمنگاه صندلی باید حداقل به اندازه عرض كفل و پهنای ران­ها باشد. برای افراد چاق صندلی­های پهن­تر توصیه می­شود.
۳-  ضخامت تشک در حدود ۴ تا ۵ سانتی­متر باشد و رویه آن از جنسی باشد که فرد عرق نکند و لبه جلو صندلی، گرد و لبه بیرونی آن، نرم باشد.
۴-  زاویه پشتی با تشک صندلی، حداقل ۹۵ تا ۱۱۰ درجه باشد.
5- پشتی صندلی باید مطابق با انحنای طبیعی ستون فقرات باشد.
 6- عرض پشتی صندلی باید حداقل ۳۶ سانتی متر باشد. ارتفاع پشتی صندلی را نیز بین ۵۰ تا ۸۲ سانتی متر توصیه می­کنند.صندلی باید در قسمت قرار گرفتن گودی کمر (ارتفاع ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر از پایین) داری یک قوس محدب و در قسمت پشت دارای یک قوس مقعر باشد.
7- صندلی­های مورد استفاده در کار با رایانه بهتر است دسته­دار بوده و دسته آن با ارتفاع میز کار مطابقت داشته باشد. همچنین دارای ۵ چرخ بوده و چرخان باشد. شیب کف صندلی ۵ تا ۱۵ درجه برای تمایل به جلو و ۵ درجه تمایل به عقب را امکان پذیر سازد.
2-انتخاب ماوس مناسب و نحوه صحیح کار با آن
امروزه ماوس­ها با شكل­های مختلف وارد بازار شده­اند. بنابراین انتخاب ماوس عامل مهمی در هنگام كار با كامپیوتر است.
    1- حتی المقدور ماوس و صفحه كلید هم سطح باشند.
    2- در هنگام كار با موس، مچ دست و ساعد بایستی دارای تكیه گاه باشند.
    3- از كلیدهای میانبر به جای استفاده از ماوس كمك بگیرید.
    4-از پدهایی كه امروزه به عنوان پد طبی مطرح است، استفاده شود.
3- قرار گیری صحیح میز و صفحه کلید کامپیوتر
میز خود را طوری قرار دهید که نزدیک­ترین فاصله را با شما داشته باشد.  اگر با صفحه کلید کامپیوتر کار می کنید، میز کشویی آن یا خود صفحه کلید را تا حد ممکن به سمت خود بکشید. دقت کنید قسمتی که بیشتر از همه استفاده می کنید، مستقیم جلوی شما قرار گیرد که کمرتان مجبور به چرخش نشود.
ارتفاع میز هم باید طوری تنظیم شود که آرنج و شانه های شما بتواند آزاد و شل قرار گیرند و مچ دست­های شما خم نشوند (در امتداد ساعد باشد). در این حالت معمولا یک زاویه ۱۱۰ درجه بین ساعد و بازو ایجاد می شود. برای نوشتن هم نباید روی میز خم شوید، بلکه با نزدیک کردن میز و صندلی، خود را به کار مسلط کنید. صفحه كلید مورد استفاده باید در دسترس فرد و در محلی قرار گیرد كه در هنگام كار با آن، ساعد و بازوها زاویه ای بین ۸۰ تا ۱۰۰ درجه ایجاد نمایند. در این حالت بازو باید به زمین عمود باشد و مچ نباید هیچ گونه فشاری را متحمل شود و نباید به بالا، پایین یا داخل خم شود. برای این منظور می توان از تكیه­گاه مخصوصی استفاده کرد همچنین صفحه كلید باید از بدنه كامپیوتر مجزا باشد و  صفحه كلید باید بطور دقیق در جلوی فرد قرار گیرد.
4- تهیه میز كار مناسب
 وسایلی كه در هنگام كار بیشترین موارد استفاده را دارند، باید در نزدیكی اپراتور و در دسترس وی قرار داشته باشد و سایر وسایل نیز باید به صورتی منظم در جای خود قرار گیرند. لازم به ذكر است اگر امكان استفاده از یك میز بزرگ وجود نداشــته باشــد یا فضـای روی میز كوچك باشد، می­توان با استفاده از پایه متحرك مانیتور، ضمن تنظیم فواصل و ارتفاع مانیتور در بهترین حالات مطابق با اصول ارگونومی، از فضای موجود نیز حداكثر استفاده راکرد كه این وسیله با امكان چرخش ۳۶۰ درجه به دور محور خود حركت وضعی و انتقالی، قابلیت تنظیم محیط كار را تا حد بسیار زیادی افزایش می­دهد و در اثر افزایش قابلیت تنظیم فواصل و ارتفاعات مورد نیاز، از خســتگی ســتون مهـره­ها و سایر اندام­ها جلوگیری می­شود. همچنین سطح میز كار نباید سفید یا خیلی تیره باشد، چون به نامساعد شدن شرایط روشنایی كمك می­كند. ارتفاع سطح میز كار باید قابل تنظیم باشد. فضای در نظر گرفته شده برای پاها در زیر میز باید مناسب باشد. سطح میز كار باید به اندازه­ای بزرگ باشد كه جای كافی برای تمامی اشیاء و وسایل موجود باشد.


نوع مطلب : عوامل ارگونومیکی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
olejek konopny
دوشنبه 19 آذر 1397 10:41 ق.ظ
whoah this blog is magnificent i like reading your articles.
Keep up the good work! You recognize, many individuals are hunting around
for this information, you could aid them greatly.
best pills for muscle gain
یکشنبه 18 آذر 1397 08:01 ب.ظ
It's amazing to visit this website and reading the views of all friends concerning this post, while I am also keen of getting knowledge.
sammenlign eiendomsmeglere
جمعه 16 آذر 1397 10:35 ب.ظ
Good article. I will bee going through many of these
issues aas well..
webcasting india
جمعه 16 آذر 1397 06:04 ب.ظ
I believe that is one of the most vital info for me.
And i am glad reading your article. However should commentary on few normal issues, The web site taste is great, the articles is in reality nice :
D. Good process, cheers
custom car lights exterior
جمعه 16 آذر 1397 01:36 ب.ظ
Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting fed up of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.
custom car lighting uk
جمعه 16 آذر 1397 11:54 ق.ظ
There's certainly a great deal to know about this subject. I like all of the points you have made.
custom light for car
جمعه 16 آذر 1397 10:32 ق.ظ
Hello there! This blog post could not be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I'll send this information to him. Pretty sure he's going to have a great read. Thank you for sharing!
http://radiowroclaw.pl/articles/view/81827/Sergiusz-Kmiecik-z-poparciem-ministra-Marcina-Ociepy
جمعه 16 آذر 1397 09:40 ق.ظ
I always used to study post in news papers but now as I am a user
of web therefore from now I am using net for posts, thanks to web.
knive
جمعه 16 آذر 1397 12:51 ق.ظ
Thіs is the best bushcraft survival knife.
cubicle coat rack
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:53 ب.ظ
It's genuinely very complicated in this active life to listen news on TV,
therefore I just use the web for that reason, and get the most up-to-date information.
error free led bulbs
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:43 ق.ظ
I enjoy reading through a post that can make people think. Also, thanks for allowing me to comment!
bi xenon hid projector kit
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:41 ق.ظ
I for all time emailed this weblog post page to all my contacts, as if like to read it then my friends will too.
error free led 194
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:32 ق.ظ
whoah this weblog is excellent i love studying your posts. Stay up the good work! You already know, many persons are hunting round for this information, you could help them greatly.
bi xenon hid projector kit
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:59 ق.ظ
This piece of writing will help the internet users for creating new webpage or even a weblog from start to end.
http://hej.mielec.pl/pl/9_ogloszenia
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:39 ب.ظ
You are so interesting! I do not believe I've read anything like that before.
So great to discover someone with genuine thoughts on this subject matter.
Really.. thanks for starting this up. This site is something that is needed
on the internet, someone with a bit of originality!
http://radiowroclaw.pl/articles/view/81357/Dziesiatki-malych-drukarni-setki-ludzi-i-tysiace-ulotek-Wroclaw-bibula-Solidarnosci-REPORTAZ
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:21 ب.ظ
Wow, superb blog layout! How long have you been blogging
for? you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, as
well as the content!
http://kartuzy.info
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:37 ب.ظ
Why people still make use of to read news papers when in this technological globe everything is presented on net?
http://ekutno.pl
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:19 ب.ظ
Great post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic?
I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further.

Thanks!
http://gwe24.pl
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:34 ب.ظ
If some one desires expert view about blogging then i recommend him/her
to go to see this blog, Keep up the good work.
http://nizanskie.info
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:30 ب.ظ
I'm very pleased to find this web site.
I need to to thank you for ones time for this wonderful
read!! I definitely enjoyed every bit of it
and i also have you bookmarked to see new stuff on your web site.
http://www.kcynia24.pl
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:52 ب.ظ
I just like the valuable information you supply in your articles.
I will bookmark your blog and check again right here regularly.
I'm reasonably sure I will learn a lot of new stuff right here!
Best of luck for the next!
http://wabrzezno365.pl
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:54 ب.ظ
Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you could do with some pics to drive the message home a
little bit, but instead of that, this is magnificent blog.
A fantastic read. I'll definitely be back.
best led headlight h9
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:29 ب.ظ
Hi there to all, the contents existing at this web site are really awesome for people experience, well, keep up the good work fellows.
best led headlight for jeep wrangler
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:56 ق.ظ
What a data of un-ambiguity and preserveness of precious know-how regarding unpredicted emotions.
http://tygodnik.pl
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:15 ق.ظ
Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo
News? I've been trying for a while but I never
seem to get there! Cheers
194 led bulb flicker
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:18 ق.ظ
Quality content is the crucial to interest the viewers to visit the site, that's what this site is providing.
http://walbrzych365.pl
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:55 ق.ظ
Amazing things here. I am very happy to look your post.
Thank you a lot and I am taking a look forward to touch you.
Will you please drop me a mail?
http://krotoszynska.pl
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:12 ق.ظ
I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article
like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners
and bloggers made good content as you did, the net will be a
lot more useful than ever before.
http://grudziadz365.pl
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:17 ق.ظ
What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I have
found It absolutely helpful and it has helped me out
loads. I am hoping to give a contribution & help other
users like its aided me. Great job.
http://www.echotygodnik.info
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:37 ق.ظ
Every weekend i used to visit this website, for the reason that i wish for enjoyment, since this this web site conations actually good funny data too.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30